Zašto sanjamo?
Da počnemo od onoga što nije uzrok snova. Snovi ne dolaze sa „onog sveta“, kao što se nekada verovalo, niti donose nekakve tajne poruke. Snovi nisu pogled u budućnost niti neko predskazanje.
Svi naši snovi vezani su za naša osećanja, strahovanja, čežnje, želje, potrebe, sećanja. Ako smo gladni ili umorni, ako nam je hladno, u snovima će to doći do izražaja. Ukoliko se u snu otkrijemo, možda ćemo sanjati da smo na santi leda. Sadržaj noćnog sna često je vezan za doživljaje u toku prethodnog dana.
Sadržaj sna je povezan sa onim što neposredno utiče na nas dok spavamo (hladno nam je, čujemo buku, zauzeli smo neudoban položaj, itd.), ili sa našim doživljajima iz prošlosti, potrebama i željama u sadašnjosti. Zbog toga sasvim mala deca često sanjaju čarobnjake i vile, školska deca polaganje ispita, gladni snevaju hranu, vojnici koji su daleko od kuće domove i porodice, a zatvorenici slobodu.
Postoje stručnjaci koji su posebno izučavali zbog čega sanjamo, šta sanjamo i kakvo je značenje sna. Takvi stručnjaci se zovu psihoanalitičari. Njihovo tumačenje snova ne mora svako da prihvati, ali je ono svakako zanimljivo. Oni smatraju da su snovi odraz neispunjenih želja ili osujećenih težnji. Drugim rečima, san je određeni način za ispunjavanje neostvarenih želja.
Prema ovoj teoriji, u toku sna i naše „kočnice“ spavaju, tako da možemo da izrazimo ili osetimo ono što zaista želimo. Na taj način kroz san dajemo oduške našim željama, za koje možda i nismo znali da ih gajimo.
Izvor: 1000 zašto, 1000 zato…
Нема коментара:
Постави коментар