петак, 23. април 2010.

Kako se štitimo od difterije? (Biologija)

Kako se štitimo od difterije?


Difterija je ozbiljna zarazna bolest. Počinje nekoliko dana pošto klice dospeju u telo. Klice obično ulaze u telo kroz usta i nos i prvo napadaju grlo. Glavni znaci bolesti su bol u grlu, groznica i osećaj nelagodnosti. Na krajnicima, a nekad i u ždrelu, pojavljuju se sivkaste ili bledo-zelenkaste skramice. Infekcija može da se spusti u grkljan i da spreči prolaz vazduha kroz njega.

Difterija je često praćena i ozbiljnim komplikacijama na drugim organima. One su prouzrokovane toksinima — otrovima koje stvaraju prouzrokovači. Toksini mogu ozbiljno da oštete srce i živce. Deca vrlo lako obole od difterije, naročito između druge i pete godine života.
Prouzrokovač difterije je mala klica štapičastog oblika, otkrivena 1883. godine. Pošto je utvrđeno da klica proizvodi toksin — otrov koji prouzrokuje bolest, trebalo je pripremiti antitoksin, to jest protivotrov. Njega je pronašao naučnik Bering 1890. godine. Kada se protivotrov ubrizga u telo, on sprečava ozbiljne posledice koje mogu da izazovu otrovi, mada se sam prouzrokovač još uvek nalazi u grlu.
Difterija je danas sve ređa, zato što može delimično da se spreči. Na otrov može da se deluje tako da on postane neškodljiv. Kada se ovaj neškodljivi otrov, koji se naziva toksoid, ubrizga, on podstiče organizam da stvara protivotrov koji štiti od dejstva difteričnih klica.
Da li je dete otporno prema difteriji i u kom stepenu, utvrđuje se probom koju je otkrio naučnik Šik 1913. godine. Evo kako se to radi: vrlo mala količina difteričnog otrova ubrizgava se u kožu. Ako dete nema dovoljno antitoksina, na mestu ubrizgavanja se posle 4 do 7 dana pojavljuje crvena tačka, što znači da dete treba zaštititi od difteričnih klica i njihovog otrova ubrizgavanjem antitoksina.

Izvor: 1000 zašto, 1000 zato…

Нема коментара:

Постави коментар