Šta je to florofil?
Kad biste morali da izdvojite jednu glavnu osobinu po kojoj se biljke razlikuju od životinja, šta biste izdvojili? Zelenu boju biljaka. Naravno, ima i nekih izuzetaka, ali osnovno svojstvo biljaka je njihova zelena boja.
Ova zelena biljna boja — hlorofil — spada u najznačajnije materije na celom svetu zato što omogućuju biljkama da iz zemlje i vazduha uzimaju materiju, i da proizvode hranu. Kad biljke to ne bi činile, ne bi bilo ni ljudi ni životinja, jer ne bi imali čime da se hrane! Čak i one životinje koje se hrane mesom zavise od drugih životinja, koje se hrane biljkama. U stvari, svaka namirnica vodi poreklo od biljaka!
Zato je hlorofil, ta čudesna zelena materija krja omogućuje biljkama da hrane ljude i životinje, od najvećeg značaja za naš život! Hlorofil se nalazi u ćelijama, a često i u stablu i cvetovima.
Uz pomoć hlorofila živo tkivo biljke može da upije energiju iz Sunčeve svetlosti i da pomoću nje preobražava neorganske hemijske sastojke u organske ili „životne“. Ovaj proces se zove „fotosinteza“. Reč fotosinteza dolazi od grčkih reči koje znače „svetlost“ i „spajanje“.
Postoje biljke koje nemaju zelenu boju — hlorofil. Kako one žive? Čitava jedna grupa gljiva nema hlorofil i ne može da stvara sebi hranu. Zato se one hrane na drugi način. Kad uzimaju hranu od drugih biljaka ili životinja, zovu se „paraziti“. Ako je uzimaju iz istrulelih biljnih i životinjskih ostataka, zovu se „saprofite“.
Čovek može da izdvoji hlorofil iz biljaka i da ga koristi na različite načine. On pomaže da se unište izvesne bakterije.
Izvor: 1000 zašto, 1000 zato…
Нема коментара:
Постави коментар