Kako osećamo ukus hrane?
Ukus zavisi od dejstva čestica neke materije na određene, posebno osetljive organe u našem telu. Ako čestice jedne materije ne mogu slobodno da se kreću, mi ne možemo da osetimo njen ukus. Zato osećamo ukus samo onih materija koje su u rastvorenom stanju.
Životinje koje žive u vodi imaju kvržice za ukus po celom telu. Riba može da oseti ukus svojim repnim perajem! Životinje koje žive na suvom imaju kvržice za ukus smeštene u ustima, a kod čoveka ove kvržice se nalaze samo na jeziku.
Ako pogledate svoj jezik u ogledalu, videćete da je prekriven sitnim, bradavičastim ispupčenjima, kvržicama. U zidovima ovih kvržica, smešteno je čulo ukusa.
Kod životinja broj kvržica za ukus zavisi od potreba svake pojedine životinjske vrste. Kit guta čitava jata riba ne žvaćući ih; on ima mali broj kvržica za ukus, ili ih uopšte nema. Prase ima oko 5.500 kvržica za ukus, krava oko 35.000, a antilopa oko 50.000. Čovek nema naročito osetljivo čulo ukusa. On ima svega oko 3.000 kvržica za ukus!
Kvržice za ukus na čovečjem jeziku su raspoređene u različitim područjima, a svako je osetljivo samo na jednu vrstu ukusa. Zadnji deo jezika je osetljiv na gorko, bočni delovi na kiselo i slano, a vrhom jezika osećamo slatko. U središnom delu jezika je područje u kome uopšte nema kvržica i njime se ne može osetiti nikakav ukus!
Miris je važan učesnik u našem osećanju ukusa. Bar polovina onoga što smatramo ukusom nije uopšte ukus, već miris! To je slučaj kada kušamo kafu, čaj, vino, jabuku, pomorandžu i limun. Na primer, kada pijemo kafu, prvo ćemo osetiti toplotu, zatim gorčinu koja dolazi od kiseline i prženja kafe, a zatim slatko, ako je kafa zaslađena. Ali tek kada topla para, koja se oslobađa iz kafe, dospe u naše grlo i nos i pošalje svoju poruku u mozak, mi ćemo stvarno „osetiti ukus“ kafe! Evo dokaza: ako zatvorite nos štipaljkom, ne samo da nećete moći da „osetite ukus“ kafe, već nećete moći ni da osetite razliku između dve potpuno različite vrste hrane koje jedete ili pijete!
Izvor: 1000 zašto, 1000 zato…
Нема коментара:
Постави коментар