среда, 13. јануар 2010.

Pojam, uloga i značaj carina (Ekonomija)

POJAM, ULOGA I ZNAČAJ CARINA

Carina je dažbina koja se naplaćuje na uvoznu robu, ona se naplaćuje u novčanom obliku, naplata se vrši po carinskim stopama u Carinskoj tarifi, a u cilju zaštite nacionalne privrede, socijalnih, fiskalnih i mnogih drugih razloga. Carina se najcešće naplaćuje na uvoznu robu, to jest na robu koja se uvozi u područje jedne države. U nekim državama se carina naplaćuje i na izvoz robe, i to se radi iz određenih socijalnih razloga. Moze se reći da se ove, izvozne carine retko sreću, one mogu da destimulišu izvoz. Glavni razlog i najveći problem je sto se ova roba carini dva puta, jednom kada izlazi iz zemlje, a drugi put kad ulazi u zemlju koja uvozi robu, ova roba postaje znatno skuplja, pa samim tim se i broj kupaca smanjuje. Postoje i tranzitne carine, one se ne naplaćuju u većem broju zemalja. One su ukinute 1921. godine.
Carina kao glavnu ulogu ima prvenstveno zaštitu domaće proizvodnje i ulogu da državi omogući uspešniji razvoj. Ovo se postiže tako što se carinom robe koja se uvozi smanjuje njena konkuretnost domaćim proizvodima. Kupac se odlučuje za kupovinu domaće robe iz razloga što je znatno jevtinija, a približnog kvaliteta. Kao što je rečeno njena glavna uloga je zaštita domaćeg trzišta, a njena sledeća uloga je fiskalni efekat, odnosno punjenje drzavne kase, budžeta.
Možemo reći da bez carina domaća proizvodnja i privredni razvoj mogu da imaju poteškoća, kao kad je u pitanju njihiv razvoj, tako i njihiv opstanak. Ali carina ne sme da bude instrument sprečavanja uvoza, jer bi sprečavanje uvoza dovelo do stagnacije domaće proizvodnje. Uvoz je značajan sa tog polja što se domaći proizvođaci mogu ugledati na strane, kao i na njihova rešenja po pitanju načina po kojima se proizvodi dizajniraju, reklamiraju itd.

Нема коментара:

Постави коментар