уторак, 23. новембар 2010.

Znaš li šta je besnilo? (Biologija)

Znaš li šta je besnilo?

Besnilo je jedna od najstarijih bolesti koje poznaje čovečanstvo. Od nje nema leka. Kada od nje oboli čovek ili životinja, smrt je neizbežna. Kako izgleda ta užasna bolest?
Ona napada mozak i kičmenu moždinu i zato je opasna po život. Infekciju izaziva virus, koji može da napadne sve toplokrvne životinje. Čovek oboli najčešće kada ga ujede pas koji je zaražen ovim virusom. Zato, kad nekoga ujede pas, uvek nastojimo da pronađemo psa da bismo ga odveli na pregled i utvrdili da li možda ima besnilo. Tu se ne sme računati na sreću.

Nije uvek lako utvrditi kada je pas besan zato što treba da prođe prilično dugo vremena dok se bolest kod psa ne ispolji — obično četiri do šest nedelja. Najpre je pas miran, ima temperaturu, ne pokazuje želju za hranom i odbija vodu. Zatim postaje uznemiren. Pljuvačka mu curi iz usta. On reži, laje i pokušava da ujede. Kada se ovi znaci jave, nema više nikakve nade. Pas će uginuti posle tri ili četiri dana.
Kod ljudi bolest počinje vrlo slično kao kod pasa. Čovek zaražen besnilom u početku je vrlo miran. Onda dobija temperaturu i oseća se čudno. Uskoro oseća jako grčenje mišića. Kada pokuša da pije vodu, mišići usta i grla se stežu kao u grču. Grčeve mišića izazivaju promene u nervnom sistemu. Nekada se verovalo da njih izaziva strah od vode, zato je besnilo dobilo još i drugo ime — hidrofobia, što znači „strah od vode“, ali to nije pravilan naziv za ovu bolest.
Smrt od besnila obično nastupa kada dođe do grča mišića za disanje. Kao što vidite, kod ove bolesti mere predostrožnosti su od najvećeg značaja. Mesto ujeda mora dobro da se očisti, a serum se daje u roku od tri dana posle ujeda. On deluje na virus pre nego što on uspe da se razmnoži i napadne mozak. Injekcije se daju svakog dana u toku tri ili četiri nedelje.
Izvor: 1000 zašto, 1000 zato…

Нема коментара:

Постави коментар